Toplotne črpalke so naprave, ki delujejo tako, da toploto iz zunanjega okolja prenesejo v prostor, ki ga ogrevamo, ali hladimo. To naredijo tako, da toploto iz notranjosti stavbe prenesejo v zunanje okolje, zadnja leta pa pridobivajo vse bolj na svoji popularnosti. So energetsko varčne, saj za vsako enoto porabljene električne energije proizvedejo več kot tri enote toplotne energije. Črpalke pri uporabi porabljajo obnovljive vire energije, kot sta toplota iz zraka ali podtalnice, kar pomeni, da so okolju prijazne in ne povzročajo emisij. Ker za visoko stopnjo ogrevanja porabijo izjemno malo energije, so ključen del vsakega doma. V nadaljevanju bomo razložili, kaj vpliva na cene toplotnih črpalk in kako se razlikujejo.
Daikin (Toplotne črpalke) se lahko namesti v vse vrste domov. Zagotavljajo veliko prilagodljivost pri načrtovanju ogrevalnih rešitev za različne objekte, tako da jih ne najdemo samo v stanovanjskih zgradbah, ampak tudi v poslovnih prostorih. Namestimo jih lahko tudi, če že imamo obstoječi ogrevalni sistem.
Pri izbiri toplotnih črpalk je pomembno, da upoštevamo celotne življenjske stroške. Torej ne samo začetne cene in stroške namestitve, ampak tudi energetsko učinkovitost in stroške vzdrževanja.
Najbolj priljubljena vrsta so črpalke zrak-voda, ki so relativno majhne in cenejše v primerjavi z ostalimi. Ta vrsta prenese toploto zraka iz okolice in jo pretvori v toploto za ogrevanje prostorov. Ne zahtevajo obsežnih zemeljskih ali vodnih inštalacij, zato so optimalne za hitre nadgradnje in renovacije. Čeprav so manjše od črpalk zemlja-voda, še vedno zahtevajo prostor za zunanjo enoto in notranji bojler za toplo vodo.
Večjo začetno investicijo zahtevajo črpalke tipa voda-voda in zemlja-voda. Prve so najdražje med temi tipi in izkoriščajo konstantno temperaturo podzemne vode, kar pomeni, da so primerne predvsem za območja z dostopnim in kvalitetnim virom podzemne vode. Prednosti teh vrst so predvsem dolgoročni prihranki pri energiji in dolga življenjska doba. Tip zemlja-voda črpa toploto iz zemlje, ki ohranja stabilno temperaturo skozi celo leto. Cevi, ki so pod zemljo, so manj izpostavljene vremenskim vplivom in obrabi. Četudi sta začetni investiciji nekoliko višji za dotični vrsti črpalk, so obratovalni stroški nizki.
Na ceno črpalk vpliva predvsem velikost prostora, saj večja območja in območja, ki pokrivajo več objektov hkrati, zahtevajo zmogljivejše črpalke.
Prav tako je cena variira med črpalkami po kakovostnih razredih, kar pomeni, da so tiste, ki spadajo v višji kakovostni rang in so znane po dolgotrajni zmogljivosti, dolgoletni tradiciji ter kakovosti, občutno dražje od nižjih kakovostnih rangov.
Nekatere države, ki si prizadevajo za uporabo obnovljivih virov energije in zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, uvajajo tudi različne subvencije oziroma finančne spodbude, ki krijejo del stroškov nakupa in namestitve. Tudi v Sloveniji je mogoče dobiti takšno subvencijo, eden od takšnih programov se imenuje Eko sklad – slovenski okoljski javni sklad. Višina subvencije se razlikuje glede na vrsto toplotne črpalke, višino dohodka gospodinjstva, lokacije in drugo.
Stroški najcenejšega tipa, torej črpalk zrak-voda, se običajno gibljejo med 2.000 in 5.000 evri. Po cenovnem rangu jim sledijo črpalke zemlja-voda, kjer se cene po navadi gibljejo med 8.000 in 30.000. Najdražje so voda-voda, ki lahko sežejo tudi preko 35.000 evrov. Seveda je treba upoštevati, da so cene izredno variabilne glede na različne dejavnike, ki so že opisani zgoraj.
Toplotne črpalke, kot vir za ogrevanje in hlajenje stanovanj, predstavljajo vedno večjo izbiro v mislih potrošnikov. So trajnostna in učinkovita alternativa tradicionalnim načinom ogrevanja, kot so plinske ali oljne peči, električni grelniki in kurilna olja. Toplotne črpalke prispevajo k manjšemu ogljičnemu odtisu in so dobra izbira ogrevanja. Posledično lahko pričakujemo, da bodo v prihodnosti postale še dostopnejše in bolj učinkovite, kar bo še povečalo njihovo priljubljenost in uporabo.