Uživanje v prijetni naravi lahko prekine marsikatera žuželka. Večinoma te niso nevarne, a se vseeno razlikujejo po intenziteti bolečine v primeru pika ali ugriza. Splošno mnenje je, da so sršeni veliki in nevarni za ljudi. Pa vendar temu ni vedno tako. V nadaljevanju bo predstavljeno, kaj narediti v primeru pika sršena in kako preventivno ravnati, da do tega ne bo prišlo.
Sršeni načeloma niso napadalne živali. Če jih ne zmotimo pri kakšnem opravilu oziroma če jih ne ogrožamo, nas ne bodo napadli. V primeru da jih pa ogrožamo, je možnost, da bodo napadalni in da bodo piknili. To se recimo zgodi na kakšnih piknikih, druženju na prostem, kjer nismo pozorni na žuželke in nas nepričakovano presenetijo. Najbolje je, da ostanemo mirni in ne reagiramo naglo. Počasi in previdno se odstranimo iz prostora ter počakamo, da odleti stran.
Res je, da je pik sršena zelo boleč, vendar ni nevaren. Primerjamo ga lahko s pikom ose, le da je ta manj boleč. Pozornost je treba nameniti le alergijski reakciji. V takem primeru je treba takoj obiskati zdravniško pomoč. Drugače pa je po piku sršena priporočljivo nanesti na rano kis, pomaga pa tudi led. S tem se ublaži bolečina. Zelo nevarno je, če se pik zgodi na vratu ali ustnem žrelu. V takem primeru je treba obiskati zdravniško pomoč.
Pomembna je tudi preventiva. Sršenov ne smemo razdražiti, jim posegati v gnezdo ali ga sami celo uničevati. Če imajo gnezdo v bližini, je potrebno poklicati strokovnjake, ki ga bodo varno odstranili. Če sršena vidite da prihaja v vašo bližino, z majico pokrijte vrat in zakrijte usta, saj je v primeru pika na to mesto lahko zelo nevarno. Če imate odprto pločevinko pijače ali hrane, jo vedno pokrijte. Med uživanjem hrane in pijače pa previdnost ni od več.
Za več informacij pa lahko preberete tudi ta članek, ki natančneje opisuje pik sršena in drugih žuželk.